A Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) és az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége (ISZOSZ) elnöksége a SZÖVETKEZETI TÖRVÉNY- tervezet társadalmi vitára bocsátásával kapcsolatban az alábbi sajtóközleményt adja ki:

2013. július 15-én Patay Vilmos országgyűlési képviselő bejelentette a szövetkezeti rendszerfejlesztéssel és működéssel összefüggő szabályokról szóló törvény-tervezet társadalmi vitára bocsátását.  Az ISZOSZ  (Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége) és  a DiákÉSZ (Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége) közös álláspontja szerint az új törvénytervezet elfogadása esetén az iskolaszövetkezetek fennállásuk óta először kapnak lehetőséget arra, hogy a szövetkezeti törvényben egy külön fejezet, átfogó rendszerként rendezze jogállásukat. A képviseleti szervezetek vezetői bíznak abban, hogy a társadalmi vita során a szövetkezeti törvény olyan formát kap, amely ösztönzi a fiatalokat, hogy tevékenyen vegyék ki részüket már diákkorukban a szövetkezés nyújtotta lehetőségekből, már tanulmányaik alatt ismerkedjenek meg a munka és a vállalkozások világával.

A törvénytervezet a http://www.fidesz.hu/index.php?Cikk=194098 honlapról letölthető és a tervezettel kapcsolatos véleményeket  Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre lehet legkésőbb 2013. július 31-ig lehet eljuttatni.

A társadalmi vitára bocsátással kapcsolatban Dr. Fiák István, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) elnöke elmondta:

„A szövetkezeti tapasztalatszerzés egyben a jövő záloga is. A diákoknak egyre nagyobb szükségük van arra, hogy munkát végezzenek az iskolai tanulmányaik mellett. Tavaly 130 ezren tettek így. Korábbi években hullámvölgy volt tapasztalható, 2009-2010-től néhány éven keresztül kis visszaesés mutatkozott amiatt, hogy a gazdasági szereplők száma ritkult. Azt lehet látni, hogy a mi piacunk, az élőmunka piaca már visszajelez némi gazdasági élénkülést. Ma Magyarországon a 25 év alatti munkaerő több mint 28%-a nem talál állást, ám azon 25 év alatti fiatalok körében, akik valaha dolgoztak szövetkezetnél a munkanélküliség csak 13%-os. Érdemes lenne jobban kiaknázni a szövetkezeti munkavállalás pozitív hatását. Arra szeretnénk rábírni a Kormányt, hogy a 25 év alattiak foglalkoztatását rajtunk, mint eszközön keresztül úgy támogassa, hogy ne csak a nappali tagozat végéig járjanak a iskolaszövetkezetek közbeiktatásával a diákoknak adott különböző adó-, társadalombiztosítási- és szociális hozzájárulási adó kedvezmények, hanem ezeket 25 éves korig tolja ki. Akkor már kvalifikált olyan munkákat is tudunk szerezni a diákoknak, amelyek az akkori végzettségüknek, nyelvtudásuknak megfelel, s ezáltal, 25 éves korukig meg tudnák szerezni az első gyakorlati időszakot, és nagy valószínűséggel általában ott is maradnak azon a helyen, ahol addig dolgoztak. Ez már a mai keretek között is nagyon sokszor igaz. Minderre nyitott a Kormány, még tárgyalunk. Az egészen biztos, hogy érdekli a tagjait az Európai Unióban is példa nélküli megoldás. Az iskolaszövetkezetek mondhatni hungarikumok. Arra bíztatjuk a döntéshozókat, hogy ne csak Magyarországon ösztönözzék ezt a modellt, hanem javasolják az Európai Uniónak is, hiszen jól működik.”

Az új tervezetben külön fejezetet (XVI.) kaptak az iskolaszövetkezetek, amely szakmai részek kidolgozása során a szakértők kikérték az érintett iskolaszövetkezeti érdekképviseletek véleményét is. Az ISZOSZ  (Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége) és  a DIÁKÉSZ (Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége) közös álláspontja szerint az új törvénytervezet elfogadása esetén az iskolaszövetkezetek fennállásuk óta először kapnak lehetőséget arra, hogy a szövetkezeti törvényben egy külön fejezet, átfogó rendszerként rendezze jogállásukat. A szervezetek vezetői bíznak abban, hogy a társadalmi vita során a szövetkezeti törvény olyan formát kap, amely arra ösztönzi a fiatalokat, hogy tevékenyen vegyék ki részüket már diákkorukban a szövetkezés nyújtotta lehetőségekből, már tanulmányaik alatt ismerkedjenek meg a munka és a vállalkozások világával. Hiszik, hogy a hazánkban már működő iskolaszövetkezetek követendő példaként szolgálnak a nappali tagozaton tanuló fiatalok számára. A 30 évvel ezelőtt elindult ifjúsági szövetkezeti mozgalom példája alapján újabb szövetkezésekkel, oktatási intézmények támogatásával a térségük földrajzi és gazdasági lehetőségeit kihasználva újabb- és újabb szövetkezetek, iskolaszövetkezetek jönnek létre, biztosítva az öngondoskodás és a szakmai tapasztalatszerzés lehetőségét a fiatalok számára.

Hazánkban az iskolaszövetkezetek az egyik legegységesebb és legjobban szabályozott és legjobban áttekinthető szövetkezeti formában működő szereplői a gazdaságnak. E vállalkozások keretében évente több mint 130.000 fiatal próbálhatja ki magát a munka világában, miközben saját maga is hozzájárulhat a képzési költségek fedezéséhez. Az iskolaszövetkezetek hatékony katalizátorai a gazdaságnak, hiszen költséghatékony és rugalmas működést biztosítanak Megrendelőiknek, akik nem csak átmeneti munkaerőhöz, hanem leendő szakembereikhez is garanciák mellet és kockázat nélkül juthatnak a náluk tapasztalatot szerzett fiatalok közül a tehetségeseket kiválasztva. A diákok számára a pénzkereseten kívül munkatapasztalatot biztosítanak, ami napjainkban elengedhetetlen egy-egy új munkahely megszerzéséhez, az első álláshoz jutáshoz.

Az ISZOSZ és a DIÁKÉSZ közös felmérése szerint hazai fiatalok több mint 55%-a munkatapasztalat nélkül fejezi be tanulmányait. A korosztály munkanélküliségi rátája közel 30%, míg ez a szám az iskolaszövetkezetek végzett tagjai esetén 15,5%. Fontos tapasztalata a felmérésnek, hogy az iskolaszövetkezetek tagjainak 14,4%-a  ott találja meg első munkahelyét, ahol diákként, az iskolaszövetkezetek keretében dolgozott. Ezért is hordoznak magukat jelentős foglalkoztatáspolitikai lehetőséget az iskolaszövetkezetek, ami a szövetkezeti mozgalom népszerűsítéséhez is hozzájárul.

Az iskolaszövetkezetek Magyarországon igazi hungarikumként 30 éve bizonyítják létjogosultságukat (minden eddigi magyar kormány támogatásával) a junior enterprise-ok világpiacán. Hazánkban évente mintegy 130.000 nappali tagozatos tanulónak, hallgatónak biztosítanak a tanulmányi időbeosztásukhoz alkalmazkodó gyakorlati munkatapasztalat-szerzési, kapcsolatteremtési, legális pénzkereseti lehetőséget. Aktív foglalkoztatáspolitikai katalizátorként működnek és a pályakezdő fiatalok elhelyezkedésének elősegítésében is egyre nagyobb szerepet játszanak.

Sajtókapcsolat:                                 
Holub Katalin (+36 20 922 6431, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)