Az Ipsos 25 országban készült felmérése azt mutatja, hogy a nyár végén az emberek 39 százaléka minősíti jónak hazája gazdasági teljesítményét. Az idei esztendőben jellemzően 36 százalékon állt ez a mutató, az utóbbi hónapok enyhe növekedése elsősorban az európai államok lakossága körében bekövetkezett pozitív véleményváltozásnak köszönhető. Ugyanakkor az idei adatok összességében azonosak a 2010 eleje óta regisztráltakkal, azaz a világ lakosságának gazdasági hangulata – bár kisebb ingadozásokat mutat, de – közel négy éve változatlan. A magyar gazdasági közhangulat is javult valamelyest 2013-ban: az év első harmadában a hazai lakosság 6-8 százaléka értékelte kedvezően a nemzetgazdaságot, az elmúlt hónapokban 10-13 százaléknyian. A pozitív fejlemények ellenére az országok közérzeti rangsorában továbbra is eléggé hátul, a 22. helyen állunk - ezek a legfontosabb megállapításai annak a havi rendszerességű közvéleménykutatás-sorozatnak, amelyet az Ipsos készít 25 országban, 19 ezer fő megkérdezésével.

A világ lakosságának véleményére támaszkodva is kijelenthetjük, hogy a pénzügyi válságból való kilábalás rendkívül lassú folyamat. A tavalyi év túlnyomó részében 37-39 százalék értékelte jónak országa gazdasági helyzetét, az őszi-téli hónapokban viszont enyhén romló tendenciát tapasztaltunk, 35-36 százalék minősített pozitívan. Idén sem történtek látványos változások, 36 és 39 százalék között mozognak az elégedettséget kifejező adatok, e hónapban éppen e tartomány felső határán áll. Mindezek az eredmények továbbra is azt igazolják, hogy a jelenlegi pénzügyi válság alakulását leginkább egy L betűvel írhatjuk le. A gazdasági közhangulat 2007 és 2009 közötti visszaesését csak időlegesen követik emelkedések – ezek is csak egy-egy országcsoportra, földrészre korlátozódnak. Az elmúlt évek világhangulatát sokkal inkább egy vízszintes vonal illusztrálja, amely jól érzékelteti az emberek bizakodásának hiányát.

Pozitív véleményváltozásoknak mostanában főleg az európai országokban lehettünk tanúi – az év elején a kontinens lakóinak összességében 20, míg szeptemberben 35 százaléka tekintette országa gazdaságát pozitívnak. A norvégok, a svédek és a németek elégedettsége már korábban is kimagasló volt, az utóbbi hónapokban keveset mozdultak felfelé. Annál inkább az angolok és a belgák, akik körében az átlagosnál jelentősebb mértékben javult a gazdasági közhangulat. Az idei nyáron elmozdultak közérzeti mélypontjukról a lengyelek, az olaszok és a spanyolok is, igaz az utóbbi két ország lakói továbbra is az elégedettségi lista sereghajtói. Lassú ütemben, de fokozatosan növekszik az észak-amerikaiak sikerérzete: két évvel ezelőtt 15, egy éve 28, most pedig 34 százalék tekinti rendben lévőnek az USA gazdasági teljesítményét.

A reményvesztés leginkább a latin-amerikai és a BRIC államokban érzékelhető. A mindkét kategóriában jelen lévő Brazília lakossága körében az országuk gazdaságával elégedettek aránya az év eleji 55-ről 28 százalékra csökkent. Ha nem is ilyen mértékben, de 2013-ban Argentínában, Kínában és Indiában is romlott a helyiek gazdasági közérzete (13, illetve 6-6 százalékponttal). A magyar gazdaságot 2010-ben átlagosan 8 százalék értékelte sikeresnek, 2011-ben és 2012-ben jellemzően 4 százaléknyian formáltak kedvező véleményt. Az idei évben – az európai trendnek megfelelően – emelkedett a honi gazdaság teljesítményéről pozitívan nyilatkozók aránya: az év első harmadában 6-7 százaléknyian voltak elégedettek, a nyáron 10-13 százalék közötti arányban. Az aktuális eredményünk 11 százalék, s ezzel Magyarország továbbra is a lista vége felé, a 25 országos rangsor 22. helyén található.

Az Ipsos Zrt.-ről
Az 1990-ben alapított, 2009. szeptember 1-jétől Ipsos Média-, Reklám-, Piac- és Véleménykutató Zrt.-ként működő kutatóintézet, a magyar gazdasági és társadalom-kutatási iparág meghatározó szereplője, teljes körű piac-, online-, reklám-, egészség-, vélemény- és médiakutatási szolgáltatást kínál ügyfelei számára. A párizsi székhelyű Ipsos Csoport a világ harmadik legnagyobb piackutató vállalata.  (www.ipsos.hu)

További információ: Závecz Tibor véleménykutatási igazgató (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)